Napisany o 16:00 dnia 2009-12-01
Napisał do mnie Wojtek
http://woj50.spolecznosc.ekologia.pl/
i zachęcił do rozpoczęcia dyskuji o fotografii. Na wstępie może zaczniemy od podstaw - ekspozycja. Czy uważacie, że poprawnie naświetlone zdjęcie jest czymś tak trudnym, że w internecie jest masa niedoświetlonych fotek? Przecież to podstawa robienia zdjęć. Jeśli komuś sprawia to trudność chętnie podpowiem co i jak robić. Piszcie śmiało.

Napisany o 23:17 dnia 2009-12-04
Moim zdaniem ludzie po prostu nie znają takich podstawowych pojęć i dlatego w Internecie jest masa fotografii słabych. Mało jest ludzi, którzy na prawdę interesują się fotografią i wiedzą co i jak robić, by wykonać zdjęcie "do przyjęcia". Ekspozycja, kompozycja, złoty podział, przesłona i migawka to pojęcia dla niektórych czysto abstrakcyjne... w dzisiejszej erze "pstrykania" dla ludzi powyższe terminy już nie są istotne - a szkoda, bo dzięki niewielkiej wiedzy i zagłębieniu się w temat można robić fotografie, a nie bezmyślną "pstrykaninę".
Dodam jeszcze, że na początku na pewno sprawia ludziom problem ustawienie odpowiedniej ekspozycji, aczkolwiek w tych nowych aparatach wszystko w sumie nam się wyświetla (kiedy prześwietlone a kiedy niedoświetlone), ale z czasem wszystkiego się uczymy. Także zachęcam do poznawania funkcji swoich aparatów i życzę każdemu powodzenia w przygodzie z fotografią.
Napisany o 08:49 dnia 2009-12-07
Straszne jest to co piszesz. Jesli prawda jest, ze ludzie robiac zdjecia aparatem ustawiony w tryb automatyczny nie widza, ze zdjecie jest zle, bo automatyka przeklamala, to znaczy, ze ludzie sa slepi. Troche wrazliwosci na to co sie widzi. Nie wszystko co automatyczne jest dobre, nie mozna wierzyc i ufac bezgranicznie maszynie! Przypomina mi sie dow*** jak naukowcy zadali komputerowi zadanie opracowania ergonimicznego kształtu nocnika. Maszyna myślała, myślała iw odpowiedzi wyrzuciła "ergonomiczny nocnik to naczynie owalne z rączką w środku".
Napisany o 18:59 dnia 2009-12-07

Nie każdy człowiek robiący zdjęcia jest osobą wrażliwą, śmiem nawet twierdzić, że nie każdy człowiek do robienia fotografii się nadaje. To "pstrykania" owszem - w tym nie ma żadnej filozofii, ale fotografowanie to już wymaga myślenia i tak jak mówisz nie opierania się na automatyce. Z resztą każdy, kto fotografuje powinien znać podstawowe pojęcia (tak jak wspomniałam już o tym wcześniej) ale nie oszukujmy się, rzeczywistość jest inna i "pseudo-fotografów" jest pełno - niestety.

dobromir1 napisał:

Jesli prawda jest, ze ludzie robiac zdjecia aparatem ustawiony w tryb automatyczny nie widza, ze zdjecie jest zle, bo automatyka przeklamala, to znaczy, ze ludzie sa slepi.

Uwierz mi, niektórzy nawet technicznie złe zdjęcia potrafią uznać za swoje arcydzieło. Tak, wtedy ludzie są ślepi.
Napisany o 13:58 dnia 2009-12-09
Z określeniem ślepi to przesada, wolę powiedzieć nieświadomi. Rzecz w tym, żeby przy ciągłym rozwoju popularności aparatów uświadamiać ludzi i doszkalać. Takie trochę siłą wciskanie estetyki nie zaszkodzi, ludzie się uczą całe życie, świadomie ni nieświadomie.

Dobromir1 - kawał fajny :-)))
Odpowiedź została usunięta.
Odpowiedź została usunięta.
Napisany o 14:45 dnia 2011-05-11
Kinga Siedlecka napisał:
Nie każdy człowiek robiący zdjęcia jest osobą wrażliwą, śmiem nawet twierdzić, że nie każdy człowiek do robienia fotografii się nadaje. To "pstrykania" owszem - w tym nie ma żadnej filozofii, ale fotografowanie to już wymaga myślenia i tak jak mówisz nie opierania się na automatyce. Z resztą każdy, kto fotografuje powinien znać podstawowe pojęcia (tak jak wspomniałam już o tym wcześniej) ale nie oszukujmy się, rzeczywistość jest inna i "pseudo-fotografów" jest pełno - niestety.


Nie bardzo wiem, co ma wrażliwość do robienia fotek. Można być wrażliwym, ale uczuć nie umieć oddać w piśmie, rzeźbie, rysunku czy fotografii właśnie. Każdy musi spróbować, nim się przekona, a o wartości ocen osób postronnych, które są równie subiektywne jak samoocena, nie ma się co rozwodzić. Przykłady wielkich malarzy odkrywanych po śmierci najlepiej dowodzą, jak miarodajne są głosy krytyków. Wrażliwość to cecha charakteryzująca zdolność odczuwania, a nie odczuć uzewnętrzniania. Ocenianie ludzkiej wrażliwości na podstawie tego, czy potrafią fotografować, jest infantylne.

Trawestując znaną piosenkę; focić każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. A jak kogoś rażą amatorskie fotki na amatorskich stronach, to jest przecież tyle miejsc, gdzie można zobaczyć rzeczy cudowne. Tylko na co tam narzekać? Co krytykować?

Myślałem, że to ma być wątek o tajemnicach ekspozycji, a nie o tym, jacy to inni są... W szanujących się serwisach foto do dobrego tonu należy wrzucanie swoich fotek i wystawianie ich na krytykę, a nie narzekanie na innych. Konkretne zdjęcie, konkretna rozmowa, a nie babskie ploty.

I jeszcze jedno. Dobrze jest znać teorię. To jednak nie wszystko. Znałem takich, którzy pierwszy raz chwyciwszy aparat w rękę robili zdjęcia natchnione, choć głębia ostrości, naświetlenie, tonacja, były dla nich czarną magią. Potrafili tak uchwycić temat, że nic innego już się nie liczyło. Każdy może też się przekonać, choćby oglądając witryny salonów foto, gdzie zawodowcy prezentują swe najlepsze prace, że sama wiedza i praktyka to nie wszystko. Albo ma się to coś, albo nie. I nie każdy tę iskrę w sobie ma.

W fotografii, jak we wszystkim, można być partaczem, rzemieślnikiem lub wirtuozem. Największa nawet wiedza i doświadczenie nie pozwoli na więcej, niż przeniesienie się z pierwszej do drugiej z tych grup. W trzeciej się trzeba urodzić. A gdy widzę coś bezdennie kiepskiego, nie tylko w necie i nie tylko o fotkach mowa, to zawsze mówię sobie, że nie wiem przecież, co kierowało osobą, która to upubliczniła. Może ta fotka w albumie jest dla kogoś w jakiś sposób szczególna? Jak mi się coś nie podoba, po prostu to mijam. No chyba, że ktoś prosi o komentarz...
Napisany o 22:33 dnia 2013-02-04
Witam, trochę odgrzeję temat... :)
mam pytanie o ekspozycję w lesie?
Do zrobienia jest widoczek bez szczególnego obiektu w kadrze.
Mamy drzewa i prześwity słońca.
Jak uśrednić pomiar?
Jak ugryźć temat nie uciekając się do HDR?
Jak ktoś miałby jakieś swoje przykłady było by fajnie.
dzięki!